„Szkoła zawodowa szkołą dobrego wyboru – podniesienie jakości edukacji w ponadpodstawowych szkołach zawodowych w Słupsku (EFRR)

W dniu 16 grudnia 2024 r. podpisana została z Marszałkiem Województwa Pomorskiego umowa o dofinansowanie projektu „Szkoła zawodowa szkołą dobrego wyboru – podniesienie jakości edukacji w ponadpodstawowych szkołach zawodowych w Słupsku (EFRR)”. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Celem głównym projektu jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w Mieście Słupsku poprzez dostosowanie szkół zawodowych do zmieniającej się gospodarki, w tym szczególności do potrzeb branż kluczowych dla regionu.

Grupą docelową projektu są uczniowie i nauczyciele słupskich szkół zawodowych:

– Zespół Szkół „ELEKTRYK” – liczba uczniów: 909, liczba nauczycieli: 72;

– Zespół Szkół Technicznych – liczba uczniów: 612, liczba nauczycieli: 69;

– Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych – liczba uczniów: 774, liczba nauczycieli: 73.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje zakup wyposażenia trwałego, w tym doposażenie w specjalistyczne urządzenia, sprzęt, narzędzia i oprogramowanie oraz zakup mebli (m.in. ławki, krzesła, biurka) do trzech szkół zawodowych w Słupsku: Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych, Zespół Szkół „Elektryk” i Zespół Szkół Technicznych. Doposażone w szczególności zostaną pracownie kształcenia zawodowego, warsztaty i sale do praktycznej nauki zawodu w branżach: elektroniczno-mechatronicznej, mechanicznej, spedycyjno-logistycznej, teleinformatycznej, motoryzacyjnej, drzewno-meblarskiej.

Ponadto w ramach działań służących dostosowaniu obiektów oświatowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami do ZSMiL zakupiona zostanie przenośna pętla indukcyjna umożliwiająca nawiązanie kontaktu z osobami niedosłyszącymi, które mogą pojawić się w szkole.

Doposażenie bazy edukacyjnej w ramach projektu umożliwi stworzenie wysokiej jakości oferty edukacyjnej ponadpodstawowych szkół zawodowych powiązanej z potrzebami rynku pracy z dostępem do nowych technologii i usług cyfrowych.

Przedmiotowy projekt zintegrowany jest z projektem finansowanym w Działaniu 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa, przez co przyczyni się do zwiększenia możliwości wyboru kierunków edukacji w branżach kluczowych, dostosowania kierunków do potrzeb rynku pracy, zwiększenia szans uczniów na podjęcie pracy, zwiększenia komfortu i atrakcyjności nauki zawodu oraz pozyskania przez pracodawców wykwalifikowanej kadry.

Całkowita wartość projektu: 1 206 582,00 zł

Całkowite wydatki kwalifikowane: 980 960,65 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 833 816,54 zł

Wkład własny Beneficjenta: 372 765,46 zł

Okres realizacji: 2025 rok

#FunduszeEuropejskie