Rekordy to kolejny złożony typ danych jaki poznajemy. Służą one do wygodnego przechowywania kilku zmiennych związanych ze sobą w ścisły sposób (np. opisujących stan jakiegoś obiektu). Rekord, tak jak i tablicę możemy traktować jako ciąg elementów. W tablicy wszystkie elementy są tego samego typu, zaś elementy rekordu mogą być różnych typów. Elementy rekordu nazywamy polami. Do pola rekordu odwołujemy się podając nazwę zmiennej rekordowej i po kropce nazwę pola. Rekordy deklarujemy tak, jak w poniższym przykładzie:
Poniżej zaprezentowany jest przykład zastosowania rekordów w praktyce. Spróbujmy wyjaśnić sobie możliwość użycia rekordu i tablicy na przykładzie. Spróbujmy napisać program, który będzie nam wypisywał markę, symbol i predkosc maksymalną 3 motorów. Użyjemy w tym programie i tablic i rekordów. Zaczynamy od deklaracji rekordu:
Tłumacząc to co zadeklarowaliśmy wyżej. W powyższych wierszach motocykl stał się identyfikatorem rekorku o polach: marka, symbol, predkoscmax. W odniesieniu do każdego pola rekordu jest podany typ wartości, jaki będzie w nim przechowywany.
Następnie deklarujemy tablicę 3 elementową, która będzie przechowywała nasze rekordy
Teraz mamy zadeklarowaną tablicę, w której bedziemy przechowywać rekordy. Czyli tak naprawdę w każdej komórce tablicy mamy 3 pola w których będziemy przechowywać różne typy danych.
Odwołanie do odpowiedniej komórki uzyskamy wpisaując identyfikator garaz[a]. Aby natomiast uzyskać dostęp do wybranego przez nas pola w konkretnej komórce uzyskujemy wpisując identyfikator komórki i po kropce nazwę pola w naszym rekordzie garaz[a].marka. Do obsługi tablicy wykorzystamy pętle for, która będzie przyjmowała wartości od 1 do 3.
Następnym elementem tego zadania jest napisanie pętli, która będzie sterowała danymi i wypisze nam wszystkie elementy z tablicy w ładnie uporządkowanym szyku. Ta część należy wykonać już samodzielnie.
Podczas pracy z rekordami przydatna jest instrukcja
Konstrukcja instrukcji wiążącej with jest następująca:
Poniżej można zobaczyć fragment programu z zastosowaniem
Instrukcję wiążącą with do można używać do każdego BlokoKodu (begin ... end). Aby używać tej instrukcji należy przed blokiem rozpoczynającym się (begin) wstawić komende with nazwa_rekordu do, które będzie obowiązywało do end, które będzie kończyło ten blok.
powrót