Słowa na ulicy
Dodano dnia 03.11.2017
Wniosek Słupskiego Ośrodka Kultury pt. "U mnie słowo droższe od pieniędzy" został rozpatrzony pozytywnie i otrzymał ostateczną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany będzie w ramach programu "Promocja czytelnictwa" ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy Promocji Kultury. Przy wsparciu środków Miasta Słupsk jako wkład własny.

Działania edukacyjne i artystyczne projektu będą służyły promowaniu czytelnictwa a przede wszystkim literatury polskiej. Chcemy tworzyć modę na czytanie, na noszenie książki 
w plecaku i wyjmowanie jej w wolnych chwilach zamiast telefonu. Będziemy zamieniać słowo pisane na słowo mówione lub na znak materialnie istniejący w przestrzeni.

Słowo pisane i mówione jest sztuką dostępną wszystkim, jako dziedzina życia społecznego i kulturalnego, i jest obecne w życiu każdego. Słowo, które traci we współczesnej kulturze obrazkowej na wartości, coraz częściej wypowiadane jest zbyt pośpiesznie, zbyt niewyraźnie, gubiąc sens przekazu. W czasach, kiedy przyzwyczajeni do bombardowania słowami
z reklam, krótkimi tekstami internetowymi coraz rzadziej sięgamy po książkę, będziemy odkrywać moc słowa na warsztatach, spotkaniach, konsultacjach i spektaklach. Przez dziesięć miesięcy trwania projektu, jego odbiorcy będą mieli sposobność poznania w czasie różnorodnych wydarzeń programu meandrów literatury polskiej - od tekstów klasycznych po współczesne.
Słowa na ulicy - akcja plastyczna przygotowana we współpracy z młodzieżą i nauczycielami z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku.

W jesiennych warsztatach wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami, którzy z koordynatorem zadania przygotowali mapę ulic pisarzy i poetów polskich w Słupsku. Czytając wybraną prozę i poezję dokonali wyboru, których autorów i jakie cytaty pojawią się na ulicach. Wybrali ulice znajdujące się w centrum miasta. W jednym przypadku postanowili, że na ulicy Wojska Polskiego, pomimo że jej patronem nie jest żaden z pisarzy znajdzie się fragment z powieści "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.

W szkole odbyły się warsztaty przygotowania szablonu,
z doborem użycia odpowiedniego liternictwa, sposobu jego nanoszenia na inny nośnik, wykorzystano technikę mostkowania w wykonaniu szablonów. Uczniowie wzięli udział w warsztatach street art'owych (w szkole - przygotowanie do działań, na ulicach - działania z farbami w pojemnikach pod dużym ciśnieniem, przeznaczonymi do rozpylania).
W akcji ulicznej, w dniach 16,18 i 20 października, wzięła udział klasa II Technik Organizacji Reklamy - pod kierunkiem Aleksandry Adler, Kingi Zaborowskiej i Katarzyny Tomasiak - nauczycieli z zakresu przedmiotowego kierunku technik organizacji reklamy.

Podczas trzech dni działań z szablonami i sprayami odwiedzili ulice: Juliusza, Słowackiego, Bolesława Prusa, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Juliana Tuwima, Jana Pawła II. Przechodnie dopytywali co za akcja? I większość
z nich reagowała pozytywnie na tego rodzaju działania.
Działania uliczne nie tylko dodały kolorów jesiennej aurze, ale przede wszystkim zwróciły uwagę przechodniów na bogactwo polskiej literatury.
Projekt pn."E-administracja, E-szkoła - wdrożenie interaktywnych usług administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku."
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Copyright by ZST 2004-2014