Wystawa "RAZ się żyje"
26.11.2018
W dniu 22.11.2018 r. w ZST została zaprezentowana wystawa fotograficzna pt. „RAZ się żyje", przygotowana przez uczniów klasy II TF pod czujnym okiem wychowawcy Pani Oleny Moroń. Warto nadmienić, że jest to inicjatorski projekt uczniów przygotowany, stworzony i zaprezentowany przez nich samych. Celem wystawy jest skłanianie ku refleksji nad naszym trybem życia, przedstawianie zalet i zagrożeń wynikających ze spożywania różnorakich produktów , wykonywania różnych czynności oraz czerpania korzyści z rzeczy, które mamy na co dzień. Nie jesteśmy doskonali, nie zawsze mamy rację.
Nie zawsze mamy czas na zdrowe śniadanie, często ulegamy pokusie i pozwalamy sobie na słabość. W pęd ku szczęściu wpisane są porażki i zawody. Dążymy do piękna , a dbanie o sprawne ciało może prowadzić do samopotępienia i poczucia winy. Z czasem odkrywamy, że granica pomiędzy tym , co nam służy, a tym, co szkodzi jest bardzo płynna. Nie doceniamy tego, co jest wokół nas, nie zauważamy tego , co nam sprzyja, a co nas truje. A przecież... RAZ się żyje…

Uczniowie klasy II TF wraz z wychowawcą p. Olena Moroń
Akademia Filmowa Multikina
20.11.2018
Od października grupa 60 uczniów naszej szkoły ( klasy II TOR, II TF i III TOR ) przystąpiła do projektu realizowanego we współpracy z Multikinem w Słupsku - Akademia Filmowa Multikina. W ramach akademii uczniowie zobaczą 4 seanse, które poprzedzone będą prelekcją związaną z problematyką poruszaną w filmie.

W październiku młodzież obejrzała film pt. Lawa. Opowieść o Dziadach. W listopadzie będzie to Dywizjon 303, w grudniu- Zimna wojna, a w styczniu- Cicha noc. Seanse w ramach AFM odbywają się raz w miesiącu. Wszystkich, którzy chcą przystąpić do akademii zapraszam w II semestrze. Bilet na 4 seanse kosztuje tylko 37 zł.
Inicjatorka AFM w ZST - Małgorzata Krzywińska-Koniczuk


Warsztaty w Instytucie Wzornictwa
20.11.2018
17 listopada 2018 r. młodzież kształcąca się w zawodzie Technik Organizacji Reklamy odbyła warsztaty w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Warsztaty te odbyły się w ramach projektu „Szkoła zawodowa szkołą dobrego wyboru – podniesienie jakości edukacji w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych w Słupsku” realizowanego w naszej szkole.

Młodzież szkoliła się z projektowania cyfrowego z mgr Aleksandrą Gołdyn-Witkowską i przeszła przyspieszony kurs introligatorstwa z prof. Moniką Zawierowską - Łozińską. Powstały własnoręcznie wykonane notesy – INDEKSY. Tematyka obejmowała budowę notesu, szycie składu, projekt okładki, zdobienia oraz montaż całego wyrobu.

Po twórczej pracy wszyscy zostali oprowadzeni przez dr Monikę Madej po pracowniach Instytutu, gdzie mogli porozmawiać z kadrą Wzornictwa i zobaczyć studentów realizujących swoje projekty. Dowiedzieli się również jakie kierunki kształcenia proponuje Instytut.
Dziękujemy za ciekawe warsztaty i ciepłe przywitanie! Opiekunki wyjazdu: Kinga Zaborowska i Katarzyna Tomasiak
Koncert „Dla Niepodległej”
19.11.2018
Dnia 15 listopada 2018 w naszej szkole miało miejsce kolejne przedsięwzięcie w ramach obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie pod kierunkiem pani profesor Lilianny Lipnickiej zorganizowali wyjątkowy koncert – po raz pierwszy większość utworów muzycznych śpiewali wykonawcy z publicznością. W repertuarze śpiewano najsłynniejsze i najpiękniejsze pieśni patriotyczne, wojenne, ale i współczesne, opowiadające o walce, odwadze, sile i życiu Polaków, w imię Ojczyzny. Poszczególne części koncertu oddzielone były znakomitymi krótkimi filmami obrazującymi przełomowe wydarzenia w walce Polaków o niepodległość i suwerenność. Była to wspaniała lekcja historii, pełna wzruszeń, dumy i radości, z daru, którym jest Niepodległość i Wolność.
Mieliśmy tego dnia zaszczyt gościć w naszej szkole również niezwykłych gości- Sybiraków, którzy świętowali razem z nami. Uczniowie występujący na scenie oraz niektórzy z widowni tego dnia również podjęli inicjatywę i przebrali się w stroje z lat dwudziestych i trzydziestych XX w.
Za zaangażowanie, przebrani uczniowie otrzymali słodkie co-nieco od pani profesor Lipnickiej. Również miłym akcentem były zaśpiewane życzenia „100 lat” dla 2 uczennic, które urodziły się 11 listopada i które otrzymały z rąk Pani Izabeli Mroczkowskiej – Bujak, wicedyrektor słodkie prezenty. Pani wicedyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie koncertu oraz publiczności z duże w nim zaangażowanie.
Nie obyło się bez bisu!
Kolejnych stuleci Ci życzymy, kochana Polsko!
W koncercie wystąpili: klasa ITF – chór i soliści: Klaudia Śpiewak, Zuzanna Wiczkowska, Bartosz Dziułka, Krzysztof Kempiński, Cezary Suwała, uczennice z klasy II TF: Daria Bronka, Sandra Sorbian i Natalia Wabik oraz Filip Koniczuk i Hubert Jóźwiak z klasy II TI. Nagłośnienie: Michał Bojarojć oraz Kacper Tomaszewicz; teksty karaoke: Kinga Wilkoszewska i Konrad Pepliński z klasy I TF.
Serwis fotograficzny: Edyta Łunkiewicz z I TF oraz Alicja Częścik, Patrycja Taras i Maciej Szadziński z III TF.
Swiatła, scenografia: grupa uczniów pod kierunkiem panów profesorów: Mariusza Gorzenia i Adama Mroczka.
Okolicznościową gazetkę wykonali uczniowie klasy III TOM.

Autorka teksu: Weronika Kozak, klasa III TF
Tydzień Konstytucyjny
19.11.2018
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w projekcie „Tydzień Konstytucyjny” organizowanym przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nadchodząca edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 19 – 25 listopada 2018 roku. Nadzór merytoryczny nad programem sprawuje prof. Ewa Łętowska i prof. Marcin Matczak.

W ramach akcji prawnicy przeprowadzą lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i dotyczy szkół i instytucji, które zostały do niego zgłoszone.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane jest wśród młodych ludzi świadome obywatelstwo i motywacja do większego zainteresowania sprawami publicznymi.

W nadchodzącym tygodniu w warsztatach będą uczestniczyć uczniowie klas I, II i IV TOR.
Szkolny organizator tygodnia Aleksandra Adler


Dawcy Szpiku
13.11.2018
W dniu 30 października 2018r. w naszej szkole odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w ramach „ II Pomorskiej Komórkomanii”. Rejestrację przeprowadziły uczennice ZST – wolontariuszki z klas: IV LP, IV Tf i III Tom. Dawcą szpiku mógł zostać każdy, kto ma 18 lat, jest zdrowy i waży co najmniej 50 kg.

Udało nam się zarejestrować 24 nowych dawców szpiku. Może to mało ktoś pomyśli, jednak biorąc pod uwagę, że każdy nowy potencjalny dawca to szansa na zdrowie i życie dla kogoś bardzo chorego – to dużo.

Dziękuję bardzo serdecznie: Oliwii Abryckiej z kl. IV LP, Klaudii Zirotzkiej, Darii Dworak, Laurze Wąsik, Aleksandrze Grali, Sarze Borowskiej z kl. III Tor oraz Paulinie Mosakowskiej z kl. IV Tf za wzorowe przeprowadzenie akcji. Mam nadzieję, że wszyscy którzy w tym dniu zarejestrowali się zostaną wpisani do bazy dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS.

Joanna Gałązka – pedagog (koordynator akcji)
Hymn z okazji 100-lecia Niepodlgłości
09.11.2018
Dziś o 11.11 społeczność Drzewniaka - tak jak tysiące szkół w Polsce - zaśpiewała cztery strofy Hymnu Narodowego. W ten szczególny sposób rozpoczynamy w naszej szkole obchody 100- lecia Niepodległości.
fot. Dominik Strzelbicki
Jesienna Redakcja Obserwatora
08.11.2018
Widoki na przyszłość - poszerzamy horyzonty. Zapraszamy do obejrzenia materiału w "Jesiennej redakcji Obserwatora " 7.09 min, gdzie opowiadamy o naszej wycieczce do Paryża.
Wycieczka do Paryża
04.11.2018
W ostatnich dniach (24-28 października br.) uczniowie Liceum Plastycznego działającego przy słupskim „Drzewniaku” uczestniczyli w kolejnym, drugim już wyjazdowym kursie historii sztuki. Tym razem, 35-osobową grupą udali się do Paryża, gdzie poznali źródła kultury i sztuki europejskiej.

Wycieczka skierowana była przede wszystkim do uczniów objętych rozszerzonym programem nauczania artystycznego, ale skorzystali z niej również uczniowie innych klas, których edukacja zawiera elementy historii sztuki czy wiedzy o kulturze (Technik Organizacji Reklamy, Fototechnik).

Program wyjazdu przewidywał zapoznanie się z kulturą i sztuką Francji - od czasów średniowiecza do współczesności. W czasie kilkudniowego pobytu w Paryżu odwiedzono m.in.: muzea (Louvr, Wersal, d’Orsay, Centrum Pompidou), najważniejsze zabytki wolnostojące miasta (wieża Eiffel’a, łuk Triumfalny, opera Charlesa Garniera) zapoznali się z układem urbanistycznym Paryża (m.in. plac Trocadero, wyspa la Cite, Pola Elizejskie), zobaczyli miejsca narodzin kultury europejskiej XIX i XX wieku (Montmartre, Moulin Rouge). W czasie tak intensywnego pobytu znalazł się również czas na chwilę wytchnienia – rejs po Sekwanie, spacer po Dzielnicy łacińskiej. Odważni mogli szansę degustować dania kuchni francuskiej – żabie udka i ślimaki.

Dla uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z kierunkami artystycznymi lub powiązanymi z rzemiosłem artystycznym tego rodzaju działania edukacyjne stanowią doskonałe uzupełnienie programu szkolnego. Młodzież może konfrontować się z zabytkami, o których mowa na lekcjach, oglądać autentyczne dzieła, które dotąd znała tylko z podręczników, a także doświadczać satysfakcji płynącej z obcowania ze sztuką. Tak organizowane spotkania z zabytkami pomagają w rozumieniu sztuki, mobilizują do samodzielnego myślenia, artykułowania własnych opinii i ocen. Pozwalają zdobyć doświadczenie, które w przyszłości poskutkuje poszerzeniem horyzontów myślowych oraz może zostać wykorzystane w pracy zawodowej. Ponadto, wielu osobom daje również możliwość zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania w wielokulturowej metropolii, której skala i przepych są całkowicie odmienne od miast, w których egzystują w Polsce.

Inicjatorami wyjazdu byli uczniowie Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Technicznych, jednak w wycieczce brali udział również uczniowie innych klas – Technik Organizacji Reklamy, Fototechnik, Drzewiarz. Do wyjazdu dołączyli też uczniowie z Gimnazujm nr 2 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 3) oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 5. Całość przedsięwzięcia zostanie podsumowana wspólną wystawą, na którą będą składać się zdjęcia, prace plastyczne i wspomnienia uczestników wyjazdu.

Warto dodać, że wycieczka paryska była drugą wyprawą młodych plastyków ze słupskiego „Drzewniaka”. W roku 2017, na niemal dwa tygodnie uczniowie udali się do Włoch, by podziwiać zabytki sztuki antycznej i bizantyjskiej, a także dotrzeć do źródeł florenckiego renesansu oraz rzymskiego baroku i klasycyzmu. Na trasie przejazdu znalazły się Padwa, Florencja, Rzym, Watykan, Rawenna i Wenecja. W każdym z miejsc uczniowie zwiedzali najważniejsze z punktu widzenia historii sztuki miejsca: kościoły, place, odwiedzali też lokalne muzea ze zbiorami wybitnych dzieł europejskich twórców (m.in. muzea kapitolińskie i watykańskie).

Widząc spore zainteresowanie taką formą dokształcania, w przyszłym roku planujemy kolejny wyjazd. Nie sprecyzowaliśmy jeszcze wszystkich szczegółów, ale pod uwagę bierzemy kraje Beneluxu lub Niemcy.
Erasmus+ artykuły
23.10.2018
Miło mi poinformować, że w wydaniu czwartkowym "Naszego Miasta", piątkowym "Głosu Pomorza" oraz na portalu GP24 (w tym tygodniu) ukażał się artykuł poświęcony praktykom zagranicznym realizowanym przez naszą szkołę w ramach projektu Erasmus+ "Praktyki w dobrym stylu".
Link do artykułu w GP24.pl

Życzę miłej lektury koordynator projektu - Aleksandra Adler<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Nast�pne >>

Content Management Powered by CuteNews


Projekt pn."E-administracja, E-szkoła - wdrożenie interaktywnych usług administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku."
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Copyright by ZST 2004-2014