Archiwum 2009-2010


Laury dla przedsiębiorczych

23 czerwca 2010 roku w Urzędzie Miejskim w Słupsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu „Mój pomysł na biznes”. Przybyłych gości przywitał Prezydent Maciej Kobyliński. W pierwszych słowach pogratulował finalistom konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych, którego celem jest motywacja do rozwijania uzdolnień i umiejętności biznesowych oraz marketingowych, a także krzewienie idei przedsiębiorczości. I miejsce - za pracę „Agencja reklamowa TOR” zdobył uczeń klasy I TOR Piotr Steinke. Zaprojektowana przez niego firma będzie zaspokajała zapotrzebowania indywidualnego klienta oraz dużych firm i korporacji – w zakresie organizacji reklamy, przeprowadzania kampanii reklamowych i tworzenia pozytywnej wizji reklamowanego przedsiębiorstwa w środowisku. Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć klikając tutaj.

III miejsce za pracę „Biuro projektowe” zdobył Andrzej Deskiewicz, uczeń klasy II Ti. Celem autora było stworzenie biura projektowego, które mogłoby opracowywać projekty tradycyjne i z elementami nowej futurystycznej architektury – w nowoczesnych profesjonalnych oprogramowaniach. Biuro będzie udzielało także porad i opinii budowlanych, a także umożliwiało klientowi uczestnictwo w tworzeniu swojego mieszkania lub domu. Następnie Prezydent Maciej Kobyliński w towarzystwie: Janusza Chałubińskiego, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, Jerzego Grzybowskiego, dyrektora Biura Cechu Rzemiosł Różnych i Kazimiery Rennert – prezesa słupskiej Naczelnej Organizacji Technicznej, wręczył nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu „Mój Pomysł na Biznes”.

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów - klasa III A

Dnia 18 czerwca odbyło się zakończenie szkoły dla klasy 3 z Zasadniczej Szkoły Zawodowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 kształcącej w zawodzie - stolarz. Trzech uczniów tej klasy otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć klikając tutaj.

Edyta Tołoczko w gronie Ośmiu Wspaniałych!

W dniu 2 czerwca 2010 roku odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Spośród 26 zgłoszonych kandydatów (11 ze Słupska i 15 z powiatu słupskiego) komisja wytypowała „najwspanialszą” ósemkę. W tym szczególnym gronie znalazła się uczennica klasy II LOB Edyta Tołoczko. Jej przygoda z wolontariatem rozpoczęła się od opieki nad ludĽmi chorymi i potrzebującymi w słupskim Hospicjum. Aktywnie działa w Szkolnym Klubie Wolontariusza „Panaceum”, którego jest liderem. Wraz z innymi wolontariuszami opracowała i realizowała program „AGRESJI – NIE!” w ramach projektu „Od pomysłu do realizacji – inkubator aktywności lokalnej”. Uczestniczyła w różnych akcjach: Góra Grosza, Wielka Orkiestra ¦wiątecznej Pomocy, zbiórkach pieniędzy dla najuboższych i dzieci z domów dziecka, kwestowała na rzecz PCK w ramach „Tygodnia walki z ubóstwem”, pomagała w przeprowadzeniu Dnia Dziecka organizowanym przez słupski Caritas.
Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. Integralnym warunkiem pozytywnej kwalifikacji kandydata jest nienaganna postawa w życiu codziennym (m.in.: wysoka kultura osobista, brak nałogów).

Organizatorami Konkursu byli:
1. Prezydent Miasta Słupska
2. Starosta Powiatu Słupskiego
3. Burmistrzowie i wójtowie Powiatu Słupskiego
4. Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Słupsku
5. Kuratorium Oświaty, Delegatura w Słupsku
6. Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku
7. Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Słupsku.

Zdjęcia z uroczystości wręczenia można zobaczyć klikając tutaj.

Matura 2010

W dniu 4 maja rozpoczął się w całej Polsce egzamin maturalny. W naszej szkole do tegorocznej Matury 2010 przystępuje 156 absolwentów klas licealnych, technikalnych i liceum profilowanego. Klikając tutaj można zobaczyć zdjęcia z pisemnego egzaminu z języka polskiego.

Dzień otwartej szkoły

Dzień otwartej szkoły zorganizowany 24 kwietnia cieszył się bardzo wielkim zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej. W dniu tym młodzież mogła poznać bliżej naszą ofertę edukacyjną na rok szkolny 2010/2011, a także zobaczyć szkołę od środka czy wziąć udział w konkursach przygotowanych specjalnie z tej okazji. Poniżej przedstawiamy kilka fotek.

X Międzynarodowy Konkurs Stolarski

W dniach 22-23 marca 2010 roku uczniowie ZSZ w zawodzie stolarz i Technikum nr 3 w zawodzie technik technologii drewna wzięli udział w X Międzynarodowym Konkursie Stolarskim w Szczecinie zorganizowanym przez szkoły zawodowe. Celem konkursu było nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń między uczniami a przede wszystkim zaprezentowanie praktycznych umiejętności stolarskich. Młodzież wykonała ramę na lustro wg. dokumentacji przygotowanej przez organizatora.
IV miejsce w kategorii indywidualnej zajął Rejt Paweł uczeń klasy I TD, a zespołowo zajęliśmy III miejsce. W skład zespołu weszli:
Paweł Rejt - I TD
Mateusz Polak - II A - ZSZ
Rafał Przytuła - II A - ZSZ
Michał Stachowski - II A - ZSZ.
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów w branży drzewnej. Zdjęcia z konkursu dostępne są tutaj.

¦wiatowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Dzień 27 stycznia 2010 roku był w naszej szkole Dniem Pamięci i Tolerancji. Pretekstem do jego organizacji była kolejna rocznica wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau i uchwalonego przez ONZ ¦wiatowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Tradycyjnie tego dnia odbył się koncert pamięci, będący hołdem złożonym ofiarom największej, zaplanowanej i z pieczołowitością realizowanej zbrodni XX wieku – zagładzie Żydów i Romów.
W koncercie uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście – przyjaciele naszej szkoły - wśród nich: delegacja Wyznaniowej Gminy Żydowskiej w Gdańsku z Panem Michałem Ruckim – wiceprezesem Zarządu na czele, delegacja Sybiraków z Panem Jerzym Lisowskim na czele, księża słupskich parafii z Księdzem Prałatem Janem Giriatowiczem na czele. Po raz pierwszy w uroczystości uczestniczyło liczne grono dyrektorów i nauczycieli słupskich szkół.
Występujący w koncercie uczniowie przybliżyli genezę ideologii nazistowskiej i jej skutki. Opowiedzieli o koszmarze gett i obozów zagłady, o pogardzie dla drugiego człowieka.
Przypomnieli również postaci – symbole solidarności i heroizmu, których nie zabrakło w czasach zagłady – Irenę Sendlerową i Jana Karskiego, którzy – choć w odmienny dla siebie sposób – podjęli ogromne ryzyko ratowania Żydów od zagłady.
W trakcie koncertu nie zabrakło słów – przesłania do młodzieży o to, aby z pokolenia na pokolenie przekazywać prawdę o Holokauście, przeciwstawiać się próbom negowania faktów historycznych, aby nie lekceważyć jakichkolwiek przejawów wrogości, nietolerancji i pogardy wobec innych narodowości, religii czy przekonań, aby w relacjach międzyludzkich istniał dialog, aby na świecie było więcej wrażliwości na ludzką krzywdę.
Koncert obejrzeli również uczniowie słupskich gimnazjów: 29 stycznia - z Gimnazjum Nr 4 i Nr 5, a 2 lutego - uczniowie z Gimnazjum Nr 5.
Bardzo dziękujemy niżej wymienionym uczniom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie i udział w koncertach: Izabeli Filip –z I LO A, Patrycji Bartman, Dominice Kozie, Alicji Kryczce, Aleksandrze Piekarskiej, Emilii Dziekońskiej – z I LOC, Anecie Schirmacher, Magdalenie Zawiejskiej – z I LOB, Paulinie Buśko, Joannie Glińskiej, Annie Janik, Annie Ksel, Natalii Lorenc – z II LOB, Magdalenie Iskat, Jakubowi Mielniczkowi – z II LOA, Piotrowi Steinke - z I TOR, Błażejowi Dzierzbie - z ITI, Dawidowi Dzieniszowi, Markowi Ławniczakowi, Tomaszowi Snochowskiemu, Adrianowi Woroneckiemu – z klasy II TI, Pawłowi Bieżuńskiemu, Mateuszowi Machollowi, Pawłowi Piątkowskiemu i Martynie Szafrańskiej – z klasy III TI, Pawłowi Dębskiemu – z IV T4A. Bardzo dziękujmy Panu profesorowi Mariuszowi Gorzeniowi za przygotowanie scenografii do koncertu. Bardzo dziękujemy wszystkim , którzy skierowali pod adresem uczniów występujących w koncertach i nas, miłe słowa podziękowania za inicjatywę, za wysiłek włożony w przygotowanie tak pięknego i mądrego w swej treści koncertu. Lilianna Lipnicka i Bogna Winiarczyk – organizatorki Dnia Pamięci i Tolerancji. Napisali o nas, m.in.: www.gdansk.jewish.org.pl www.mbp.slupsk.pl

Studniówka 2010

Dnia 12 lutego odbyła się w naszej szkole tradycyjna zabawa studniówkowa. Uczniowie, którzy w tym roku zdawać będą maturę bawili się tego wieczoru na auli szkoły podstawowej nr 8. Impreza była nie zwykle udana. Teraz przed nami 2 tygodnie ferii zimowych, a po powrocie do szkoły zostanie już tylko 65 dni do matury. Zdjęcia ze studniówki można zobaczyć tutaj.
Zdjęcia na stronie gp24.pl

English Love Song Contest

11 lutego 2010 odbył się w naszej szkole I konkurs angielskiej piosenki miłosnej. W konkursie mogliśmy wysłuchać 9 interpretacji utworów miłosnych. Jury w składzie: Małgorzata Krzywińska-Koniczuk, Katarzyna Chojnowska i Jacek Rosiak przyznało pierwszą nagrodę Patrycji Godlewskiej z klasy 3 LOC. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Tęcza również z klasy 3 LOC a miejsce przyznano ex aequo klasie 1 LOC i 3 LPS. Wyróżnienia otrzymali: Ania Ksel i Hania Gubańska, Aneta Schirrmacher, klasa 3 LOA i klasa 1 TI z wychowawcą Krzysztofem Smolińskim. Wszyscy biorący udział w konkursie przygotowali oklaskiwane przez publiczność układy taneczne. Z niecierpliwością czekamy na drugą edycję konkursu. Zdjęcia z koncertu można oglądać tutaj.

Wspomaganie projektowania mebli

Dnia 21 grudnia odbyła się konferencja poświęcona wykorzystaniu najnowszych technologii i programów komputerowych do projektowania mebli. Marcin Krystosik absolwent Technikum nr 3 w zawodzie technik technologii drewna i student 4 roku Wydziału Technologii Drewna o specjalności Meblarstwo na Uniwersytecie Rolniczym w Poznaniu, zapoznał uczniów technikum drzewnego i informatycznego z procesem projektowania mebli z wykorzystaniem programów AutoCad, AutoDesk INventor i Top Solid. Prezentacja nowinek technologicznych cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów. Zdobyte wiadomości uczniowie będą wykorzystywać w przyszłości podczas zajęć praktycznych i teoretycznych.

Dzień Szwedzki

W dniu 2 grudnia odbył się Dzień Szwedzki, przygotowany przez Szkolny Klub Europejski pod kierunkiem pani Elżbiety Saby. Był on formą podsumowania prezydencji Szwecji w Unii Europejskiej, a jednocześnie okazją do poszerzenia wiedzy uczniów o państwie szwedzkim, do przybliżenia tradycji i zwyczajów tego kraju. Już od rana można było kupić przy smörgasbord czyli szwedzkim stole, przygotowanym przez uczennice z klasy III LOC, smaczne kanapki oraz spróbować różnych rodzajów pieczywa chrupkiego szwedzkiej firmy Wasa.
O godzinie 12.15 odbył się na sali gimnastycznej turniej międzyklasowy, w którym wzięły udział klasy pierwsze. Miały one za zadanie przygotować element scenografii związany ze Szwecją. Najlepiej spisała się tutaj klasa I LOB, która wykonała model korony szwedzkiej oraz klasa I TD, która przygotowała flagę Szwecji. Zdjęcia dostępne są tutaj.


Kolejną konkurencją był quiz, składający się z trzech rund, sprawdzających wiedzę uczniów o geografii, polityce i gospodarce Szwecji oraz dokonaniach znanych Szwedów.
Każda z klas przygotowała także krótką prezentację o wylosowanej wcześniej firmie szwedzkiej. Klasa I LOA zareklamowała firmę Husquarna, klasa ILOB zachęciła do kupowania mebli z Ikei, a klasa ILOC próbowała przekonać publiczność, że najlepiej ubierać się w H&M. Klasa ITi zaprezentowała Volvo, klasa ITR – Sony Ericssona, a klasa ITD bardzo szczegółowo przestawiła historię firmy Scania.
Kolejnym zadaniem była aranżacja dowolnej piosenki zespołu ABBA. Wszystkie klasy oprócz I LB stanęły na wysokości zadania, przygotowały ciekawe kostiumy i układy choreograficzne i bez trudu rozbawiły publiczność przy dĽwiękach znanych szwedzkich przebojów, tj. „Gimmy, gimmy” czy ‘”Money, money”. W czasie trwania turnieju reprezentanci klas rysowali plakat pod hasłem „Szwecja w moich oczach”. Najciekawsze prace wykonały klasy ITi i ITD.
W ogólnej klasyfikacji najlepiej wypadła klasa ILC, zdobywając 60 punktów i pierwsze miejsce. O drugie miejsce walczyły w dogrywce klasy ITR i I ITD Ostatecznie lepsza okazała się klasa ITR, klasa ITD uplasowała się na miejscu trzecim. Pozostałe klasy otrzymały dyplomy za udział w turnieju.
Oprawę uroczystości stanowiła scenografia wykonana przez grupę uczniów z klasy III LOC, a o wrażenia muzyczne dla publiczności zadbały pięknie śpiewające Małgosia Tęcza i Patrycja Godlewska również z tej klasy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości oraz tym, którzy po zakończeniu Dnia Szwedzkiego zadbali o porządek w salach, w których się odbywał.

Dobre wybory drogą ku przyszłości

Koncert Piotra Nagiela rozpoczął realizację programu profilaktycznego "Dobre wybory drogą ku przyszłości", który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miasta w Słupsku. Program obejmuje zajęcia warsztatowe z uczniami klas pierwszych na temat profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy i agresji w szkole. Ponadto dla nauczycieli zostanie przeprowadzona szkoleniowa rada pedagogiczna na temat "Profilaktyka przemocy i agresji w środowisku szkolnym". Uczniowie wezmą udział również w konkursie plastycznym o tematyce uzależnień. Efektem realizacji programu będzie wydanie ulotek i kalendarzy profilaktycznych.
Koordynatorem programu jest pedagog szkoły Marzena Pietruk-Żytkowska.


Wycieczka do Szymbarka - kolejna tura

W dniu 16.11.2009 uczniowie z klas I Ti i II LA uczestniczyli w wycieczce do Szymbarka gdzie, u podnóża najwyższej góry Kaszub - Wieżycy (329 m n.p.m.) – na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu zbudowano jedyny w Polsce dom postawiony na dachu. Oryginalny Dom Do Góry Nogami dostarcza niesamowitych i trudnych do opisania wrażeń. W centrum tego ośrodka stoi drewniany kościółek pw. św. Rafała, którego wnętrze zdobią niemalże relikwie - belki i fragmenty drutu kolczastego z ogrodzenia sowieckiego łagru w Kołymie, 180-letnie ławki z sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa, czy kamienie z pierwszej archikatedry na Wawelu, z archikatedry w GnieĽnie i spod krzyża na Giewoncie. Jest fragment bunkra i podziemnego stanowiska dowódczego Gryfa Pomorskiego. Nasi uczniowie obejrzeli zreplikowany Dom Sybiraka, bydlęce wagony z parowozem, które wywoziły Kaszubów na Sybir. Obejrzeli również Najdłuższą Deskę ¦wiata, rekordowej długości 36,83 metra (waży 1,1 tony) i Stół Noblisty Lecha Wałęsy. Wspomnieć należy, że wycieczka ta mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu ks. Grzegorza Budy oraz ks. Zdzisława Dmuchały którzy pomogli w sfinansowaniu znacznej części wycieczki oraz wychowawców klas mgr Katarzynie Koch i mgr inż. Krzysztofowi Smolińskiemu. Zdjęcia z wycieczki są tutaj.


Wycieczka do Gdańska

15 paĽdziernika klasy II LOb i LL LOc wraz z wychowawcami Kingą Kobzdej-Ptak i Katarzyną Chojnowską oraz opiekunką Grażyną Pawełoszek wybrały się na klasową wycieczkę do Gdańska. Czas wypełniło nam zwiedzanie starówki w Gdańsku oraz wizyta w Hewelianum, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej pod tytułem: "Niespokojna planeta" oraz zwiedzić interaktywną wystawę "Energia, ziemia i słońce". Z wyprawy przywieĽliśmy trofeum - ogromnych rozmiarów jemiołę, która została zerwana z drzew przez wiatr. Cały autokar wypełniło szczęście! Humory dopisywały nam przez cały czas, a jak bawiliśmy się można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Wycieczka do Bydgoszczy

Wycieczka ta odbyła się 22 paĽdziernika 2009 roku na zaproszenie naszej partnerskiej uczelni - Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Jej uczestnikami byli uczniowie I klasy Technikum organizacji reklamy, klasy III LO b oraz zwycięzcy zmagań sportowych.
Uczestnicy mieli okazję zobaczyć muzeum fotografii oraz obejrzeć zdjęcia laureatów konkursu Grand Press Photo 2009, zwiedzić uczelnię i jej pracownie specjalistyczne, zdobyć informacje na temat kierunków studiów i zasad rekrutacji. Największe chyba jednak wrażenie zrobił na nas występ grupy tanecznej prezentującej tańce indiańskie oraz ciekawostki z życia Indian Ameryki Północnej. Opiekunami wycieczki były panie: Kinga Kobzdej-Ptak, Dorota Kalota i Elżbieta Saba oraz pan Ryszard Rapińczuk. Zdjęcia z wyjazdu do Bydgoszczy można zobaczyć tutaj.

Dzień Sportu

W dniu 14 paĽdziernika w naszej szkole z okazji Dnia Nauczyciela odbył się Dzień Sportu. Frekwencja uczniów była znakomita. Młodzież rywalizowała w następujących konkurencjach:
- piłka siatkowa - zwyciężyła klasa III LOa w składzie: Zdun Piotr, Pigoń Dariusz, Strzałba Adam, Miklasińska Iza, Jachimowska Joanna, Krzaczkowska Aldona, Santowski Arek, minimalnie pokonując w finale klasę II LOa,
- tenis stołowy - zwyciężył Kałużny Mateusz klasa Ia,
- wyciskanie sztangi - pierwsze miejsce z wynikiem 110 kg zajął Domański Tomasz z klasy I LOa,
- rzuty do kosza za 3 pkt - wśród dziewcząt wygrała Agnieszka Zielińska z klasy II LOa, a wśród chłopców Urwan Paweł z klasy Iv T4b, który trafił 8 rzutów na 10 oddanych,
- rzuty wolne - wygrała Karolina Rączka z klasy II LOa (7/10) i ponownie Paweł Urwan (6/10). W kategorii "seniorów" zwyciężyli nauczyciele Katarzyna Koch (7/10) i Krzysztof Smoliński (8/10).
Tradycyjnie odbyły się również mecze siatkówki i koszykówki - nauczyciele - uczniowie. W siatkówce zwyciężyli nauczyciele 3:2 a w koszykówce rewanż wzięli uczniowie, wygrywając 45:40.
Dzień ten przyniósł nam wiele radości i emocji sportowych co udzieliło się również licznie zgromadzonym kibicom uczniów i nauczycieli. Zwycięzcy rywalizowali o niebagatelną nagrodę, którą jest wycieczka do Bydgoszczy ufundowana przez Radę Rodziców. Serdecznie gratulujemy. Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 paĽdziernika odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji święta nauczycieli i pracowników oświaty, którzy z rąk dyrektora szkoły - Pana Bogdana Musznickiego otrzymali nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, społecznej. Młodzież nagrodziła ich oklaskami oraz przyznała swoje nagrody dla najlepszego nauczyciela, najbardziej wymagającego i nauczyciela z największym poczuciem humoru. Członkowie koła teatralnego z samorządem szkolnym przygotowali oprawę artystyczną tej uroczystości. Było sympatycznie, zabawnie. Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Biały Dunajec 2009

W drugim tygodniu września odbyła się wycieczka do Białego Dunajca, której uczestnikami byli uczniowie klas II i III Ti, wraz z opiekunami: p. Grażyną Zienkiewicz, p. Bogną Winiarczyk, p. Barbarą Barylak, p. Krzysztofem Smolińskim i p. Markiem Rogulskim. Nie było ani chwili na nudę, odwiedziliśmy m.in. Tatrzański Park Narodowy (Dolinę Kościeliską, Dolinę MroĽną i Smoczą), Wielką Krokiew, Gubałówkę, Aqua Park i wiele innych ciekawych miejsc tj. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Przez cały tydzień pogoda nam sprzyjała, dzięki czemu przyjemniej zwiedzało nam się Zakopane i jego okolice. Podczas wolnego czasu w ośrodku mogliśmy korzystać z basenu, boiska do koszykówki, Sali video, w której odbyła się dyskoteka. Uczniowie mile wspominają ten wyjazd i odliczają dni do następnej wspólnej wycieczki. Zabawa była wyśmienita. Wszyscy, którzy nie mieli szansy być tam z nami mają czego żałować.
Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Z pozdrowieniami i podziękowaniami dla opiekunów uczniowie klas II i III Ti

Wycieczka do Szymbarka

W dniu 5.10.2009 grupa uczniów z klas I, II, III ZSZ uczestniczyła w wycieczce do Szymbarka gdzie, u podnóża najwyższej góry Kaszub - Wieżycy (329 m n.p.m.) – na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu zbudowano jedyny w Polsce dom postawiony na dachu. Oryginalny Dom Do Góry Nogami dostarcza niesamowitych i trudnych do opisania wrażeń. Niejedna osoba nie wytrzymała wizyty wewnątrz. Bo dom nie tylko zewnętrznie jest odwrócony do góry nogami - wariacje równowagi potęgują meble, urządzenia RTV i AGD oraz przedmioty wystroju wnętrza przytwierdzone do podłogi, czyli sufitu. Nogi się uginają... W centrum tego ośrodka stoi drewniany kościółek pw. św. Rafała, którego wnętrze zdobią niemalże relikwie - belki i fragmenty drutu kolczastego z ogrodzenia sowieckiego łagru w Kołymie, 180-letnie ławki z sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa, czy kamienie z pierwszej archikatedry na Wawelu, z archikatedry w GnieĽnie i spod krzyża na Giewoncie. Jest fragment bunkra i podziemnego stanowiska dowódczego Gryfa Pomorskiego. Nasi uczniowie obejrzeli zreplikowany Dom Sybiraka, bydlęce wagony z parowozem, które wywoziły Kaszubów na Sybir. Obejrzeli również Najdłuższa Deska ¦wiata, rekordowej długości 36,83 metra (waży 1,1 tony) i Stół Noblisty Lecha Wałęsy. Byli również na terenie „PHP Danmar - Tartak w Szymbarku” gdzie mogli zapoznać się z procesem przerobu drewna okrągłego na materiały tarte wykorzystywane do produkcji m.in. domów drewnianych oraz innych półfabrykatów. Należy również wspomnieć że wycieczka ta mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu ks. Grzegorza Budy oraz ks. Zdzisława Dmuchały którzy pomogli w sfinansowaniu znacznej części wycieczki oraz wychowawcy klas mgr Danielowi Kot i mgr inż. Markowi Rogulskiemu. Zdjęcia z wycieczki są tutaj.

Oddawaliśmy krew

We wtorek 28 września w naszej szkole odbyła się akcja "Krew Daje Życie". W przedpołudnie uczniowie naszej szkoły przyszli, aby chętnie oddać krew. Z wielu chętnych, którzy chcieli to zrobić ostatecznie do oddania zakwalifikowały się 32 osoby, które łącznie oddały 12,8 litra krwi.

Podziel się posiłkiem

W dniach 25 i 26 września uczniowie naszej szkoły - 33 osoby - wzięli udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności "Podziel się posiłkiem". Stowarzyszenie Bank Żywności w Słupsku było organizatorem akcji. Z ramienia szkoły: Pani Dorota Kalota i Grażyna Pawełoszek. Uczniowie szósty raz z rzędu wzięli udział w tej akcji. Zbierano żywność w słupskich marketach. Uczniowie z naszej szkoły zbierali żywność w: Kauflandzie, w 2 sklepach Netto oraz w 3 Biedronkach.
Wspólnie z innymi wolontariuszami zebrano 2600 kg żywności.

Obchody Dnia Języków Obcych

25 września już po raz dziewiąty obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Języków. Miał on na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat różnorodności językowej naszego kontynentu oraz propagowanie idei uczenia się języków obcych przez całe życie. W obchody tego dnia włączyły się wszystkie klasy I, klasy II i III liceum ogólnokształcącego oraz klasa II technikum informatycznego. Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć tutaj.

Klasy trzecie miały za zadanie wypromowanie nauki języków obcych w Drzewniaku. Zaprezentowały między innymi film, przedstawiający przebieg lekcji języka angielskiego i niemieckiego. Były także humorystyczne scenki oraz taneczno- językowe show.
Klasy drugie zaśpiewały piosenki w języku obcym. Wszyscy wspaniale się bawili przy rytmach francuskich, rosyjskich, hiszpańskich i angielskich przebojów. Reprezentanci klas pierwszych rywalizowali natomiast o tytuł „Lingwisty Drzewniaka”. Konkurs miał charakter quizu, sprawdzającego wiedzę uczniów na temat języków europejskich, a także podstawową znajomość języka angielskiego i niemieckiego.
„Oprócz tego uczestnicy wymiany międzynarodowej Słupsk-Carlise –Flensburg, w której nasza szkoła brała udział już po raz czwarty, opowiedzieli o swoich wrażeniach i zaprezentowali zdjęcia z wakacyjnego pobytu młodzieży angielskiej i niemieckiej w Słupsku.
Bardzo ważnym punktem uroczystości była inauguracja działalności Szkolnego Klubu Europejskiego w roku szkolnym 2009/2010. Wszyscy członkowie Klubu otrzymali z rąk jego opiekunki pani Elżbiety Saba legitymacje członkowskie. W ciągu całego dnia można było także odwiedzać „Kawiarenkę Językową”, gdzie uczniowie mogli obejrzeć foldery reklamowe informujące o szkołach i księgarniach językowych działających w Słupsku, przeczytać broszurki o możliwościach studiowania za granicą oraz zapoznać się z katalogami wydawnictw językowych.
Europejski charakter uroczystości podkreślały elementy scenografii, rozmieszczone w auli i na korytarzach szkoły: logo Europejskiego Dnia Języków, plakaty propagujące obchody i ideę tego Dnia, motta sławnych postaci ze świata literatury, filozofii i polityki na temat roli języków obcych w naszym życiu.„Mam nadzieję, że społeczność szkolna pozytywnie oceniła przygotowaną przez nas uroczystość. I że uda nam się zorganizować kolejne – jak na szkołę europejską przystało !”Projekt pn."E-administracja, E-szkoła - wdrożenie interaktywnych usług administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku."
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Copyright by ZST 2004-2014