Tydzień Konstytucyjny
19.11.2018
Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w projekcie „Tydzień Konstytucyjny” organizowanym przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nadchodząca edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 19 – 25 listopada 2018 roku. Nadzór merytoryczny nad programem sprawuje prof. Ewa Łętowska i prof. Marcin Matczak.

W ramach akcji prawnicy przeprowadzą lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i dotyczy szkół i instytucji, które zostały do niego zgłoszone.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane jest wśród młodych ludzi świadome obywatelstwo i motywacja do większego zainteresowania sprawami publicznymi.

W nadchodzącym tygodniu w warsztatach będą uczestniczyć uczniowie klas I, II i IV TOR.
Szkolny organizator tygodnia Aleksandra Adler


Dawcy Szpiku
13.11.2018
W dniu 30 października 2018r. w naszej szkole odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w ramach „ II Pomorskiej Komórkomanii”. Rejestrację przeprowadziły uczennice ZST – wolontariuszki z klas: IV LP, IV Tf i III Tom. Dawcą szpiku mógł zostać każdy, kto ma 18 lat, jest zdrowy i waży co najmniej 50 kg.

Udało nam się zarejestrować 24 nowych dawców szpiku. Może to mało ktoś pomyśli, jednak biorąc pod uwagę, że każdy nowy potencjalny dawca to szansa na zdrowie i życie dla kogoś bardzo chorego – to dużo.

Dziękuję bardzo serdecznie: Oliwii Abryckiej z kl. IV LP, Klaudii Zirotzkiej, Darii Dworak, Laurze Wąsik, Aleksandrze Grali, Sarze Borowskiej z kl. III Tor oraz Paulinie Mosakowskiej z kl. IV Tf za wzorowe przeprowadzenie akcji. Mam nadzieję, że wszyscy którzy w tym dniu zarejestrowali się zostaną wpisani do bazy dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS.

Joanna Gałązka – pedagog (koordynator akcji)
Hymn z okazji 100-lecia Niepodlgłości
09.11.2018
Dziś o 11.11 społeczność Drzewniaka - tak jak tysiące szkół w Polsce - zaśpiewała cztery strofy Hymnu Narodowego. W ten szczególny sposób rozpoczynamy w naszej szkole obchody 100- lecia Niepodległości.
fot. Dominik Strzelbicki
Jesienna Redakcja Obserwatora
08.11.2018
Widoki na przyszłość - poszerzamy horyzonty. Zapraszamy do obejrzenia materiału w "Jesiennej redakcji Obserwatora " 7.09 min, gdzie opowiadamy o naszej wycieczce do Paryża.
Wycieczka do Paryża
04.11.2018
W ostatnich dniach (24-28 października br.) uczniowie Liceum Plastycznego działającego przy słupskim „Drzewniaku” uczestniczyli w kolejnym, drugim już wyjazdowym kursie historii sztuki. Tym razem, 35-osobową grupą udali się do Paryża, gdzie poznali źródła kultury i sztuki europejskiej.

Wycieczka skierowana była przede wszystkim do uczniów objętych rozszerzonym programem nauczania artystycznego, ale skorzystali z niej również uczniowie innych klas, których edukacja zawiera elementy historii sztuki czy wiedzy o kulturze (Technik Organizacji Reklamy, Fototechnik).

Program wyjazdu przewidywał zapoznanie się z kulturą i sztuką Francji - od czasów średniowiecza do współczesności. W czasie kilkudniowego pobytu w Paryżu odwiedzono m.in.: muzea (Louvr, Wersal, d’Orsay, Centrum Pompidou), najważniejsze zabytki wolnostojące miasta (wieża Eiffel’a, łuk Triumfalny, opera Charlesa Garniera) zapoznali się z układem urbanistycznym Paryża (m.in. plac Trocadero, wyspa la Cite, Pola Elizejskie), zobaczyli miejsca narodzin kultury europejskiej XIX i XX wieku (Montmartre, Moulin Rouge). W czasie tak intensywnego pobytu znalazł się również czas na chwilę wytchnienia – rejs po Sekwanie, spacer po Dzielnicy łacińskiej. Odważni mogli szansę degustować dania kuchni francuskiej – żabie udka i ślimaki.

Dla uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z kierunkami artystycznymi lub powiązanymi z rzemiosłem artystycznym tego rodzaju działania edukacyjne stanowią doskonałe uzupełnienie programu szkolnego. Młodzież może konfrontować się z zabytkami, o których mowa na lekcjach, oglądać autentyczne dzieła, które dotąd znała tylko z podręczników, a także doświadczać satysfakcji płynącej z obcowania ze sztuką. Tak organizowane spotkania z zabytkami pomagają w rozumieniu sztuki, mobilizują do samodzielnego myślenia, artykułowania własnych opinii i ocen. Pozwalają zdobyć doświadczenie, które w przyszłości poskutkuje poszerzeniem horyzontów myślowych oraz może zostać wykorzystane w pracy zawodowej. Ponadto, wielu osobom daje również możliwość zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania w wielokulturowej metropolii, której skala i przepych są całkowicie odmienne od miast, w których egzystują w Polsce.

Inicjatorami wyjazdu byli uczniowie Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Technicznych, jednak w wycieczce brali udział również uczniowie innych klas – Technik Organizacji Reklamy, Fototechnik, Drzewiarz. Do wyjazdu dołączyli też uczniowie z Gimnazujm nr 2 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 3) oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 5. Całość przedsięwzięcia zostanie podsumowana wspólną wystawą, na którą będą składać się zdjęcia, prace plastyczne i wspomnienia uczestników wyjazdu.

Warto dodać, że wycieczka paryska była drugą wyprawą młodych plastyków ze słupskiego „Drzewniaka”. W roku 2017, na niemal dwa tygodnie uczniowie udali się do Włoch, by podziwiać zabytki sztuki antycznej i bizantyjskiej, a także dotrzeć do źródeł florenckiego renesansu oraz rzymskiego baroku i klasycyzmu. Na trasie przejazdu znalazły się Padwa, Florencja, Rzym, Watykan, Rawenna i Wenecja. W każdym z miejsc uczniowie zwiedzali najważniejsze z punktu widzenia historii sztuki miejsca: kościoły, place, odwiedzali też lokalne muzea ze zbiorami wybitnych dzieł europejskich twórców (m.in. muzea kapitolińskie i watykańskie).

Widząc spore zainteresowanie taką formą dokształcania, w przyszłym roku planujemy kolejny wyjazd. Nie sprecyzowaliśmy jeszcze wszystkich szczegółów, ale pod uwagę bierzemy kraje Beneluxu lub Niemcy.
Erasmus+ artykuły
23.10.2018
Miło mi poinformować, że w wydaniu czwartkowym "Naszego Miasta", piątkowym "Głosu Pomorza" oraz na portalu GP24 (w tym tygodniu) ukażał się artykuł poświęcony praktykom zagranicznym realizowanym przez naszą szkołę w ramach projektu Erasmus+ "Praktyki w dobrym stylu".
Link do artykułu w GP24.pl

Życzę miłej lektury koordynator projektu - Aleksandra AdlerDzień Edukacj Narodowej
18.10.2018
Zdjęcia z uroczystości wykonała Edyta Łunkiewicz z klasy ITf.
Drzewniak w Białym Spichlerzu
17.10.2018
11 października mieliśmy okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem Biały Spichlerz przy ul. Szarych Szeregów 12, w którym niedawno zakończyły się prace budowlane i w którym wkrótce powstaną nowe ekspozycje muzealne.

Ratowanie dwóch zabytkowych spichlerzy nad rzeką Słupią jest olbrzymim i skomplikowanym przedsięwzięciem, z którym mierzą się słupscy muzealnicy. Mieszkańcy miasta z niecierpliwością obserwują postęp prac przy pierwszym z rewitalizowanych budynków – pochodzącym z czasów napoleońskich Białym Spichlerzu, gdzie swój nowy dom znajdzie m.in. największa na świecie kolekcja prac Witkacego, bogate zbiory sztuki współczesnej oraz pamiątki po osadnikach przybyłych do Słupska po 1945 roku i w późniejszym okresie odradzania się miasta.

To była jedyna okazja, aby zobaczyć różnicę pomiędzy niedawnym stanem budynku, który jeszcze parę lat temu niszczał nieużytkowany i jego obecnym wyglądem oraz piękną architekturę obiektu uzupełnioną o wizję uznanych słupskich architektów. A już w przyszłym roku zwiedzający będą mogli zobaczyć efekt końcowy – wnętrza wypełnione bogatymi zbiorami MPŚ w nowym otoczeniu i aranżacji. Nasi uczniowie dostali zadanie by wykonać 5 fotografii wnętrza budynku… wkrótce pokażemy najlepsze !
PGA 2018
17.10.2018
W dniu 13 października odbył się coroczny wyjazd na targi gier PGA do Poznania. Trochę mniejsza grupa uczniów , niż w latach ubiegłych miała możliwość przenieść się na chwilę do innego "wymiaru" i poczuć się jak bohaterowie z gier. Mamy nadzieję, że wyjazd był udany, a wrażenia na długo pozostaną w Waszej pamięci. Za rok również jedziemy.
PIKNIK Z ERASMUSEM+
09.10.2018
Realizowany przez Zespół Szkół Technicznych w latach 2016-2018 projekt „Praktyki w dobrym stylu” dobiega końca - nadszedł więc czas podsumowań. Doskonałą okazją będzie Dzień Edukacji Narodowej oraz ogłoszone przez FRSE na 12-13 października Erasmus Days. 12 października na terenie ZST w Słupsku zostanie zorganizowany PIKNIK z ERASMUSEM+.
Uczestnicy praktyk podzielą się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z udziału w projekcie, zostaną również zaprezentowane osiągnięte w czasie realizacji mobilności cele oraz korzyści, jakie dla 120 beneficjentów oraz szkoły przyniosły praktyki zagraniczne realizowane na terenie Hiszpanii i Niemiec. W czasie pikniku nie zabraknie też czegoś dla ciała.
Wspomnienia ze słonecznej Andaluzji i równie pięknej Saksonii wzmocnią: rozgrzana na grillu kiełbaska i gorąca zupa oraz słodkości wprost z piekarni.
Zapraszamy całą społeczność szkolną do wspólnego świętowania!

Koordynator projektu
Aleksandra Adler
<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Nast�pne >>

Content Management Powered by CuteNews


Projekt pn."E-administracja, E-szkoła - wdrożenie interaktywnych usług administracji elektronicznej oraz dzienników elektronicznych w Mieście Słupsku."
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Copyright by ZST 2004-2014